The following students are registered for the 2024 International Geography Championships:
This list was last updated on May 17.

High School Division (Grades 9-12 in 2023-24 academic year or equivalent birthdates)
1. Boxuan (Bobby) Cheng, Shenzhen College of International Education, China
2. Akarsh Kollu, Biotechnology High School, NJ
3. Vikrant Bhatnagar, American School of Dubai, United Arab Emirates
4. Padraig Finan, Hazen High School, WA
5. Montel Nyirah Owusu, Presbyterian Boys’ Secondary School, Ghana
6. Alan Sai, Montgomery Blair High School, MD
7. Ben Hesser, Walter Payton College Prep, IL
8. Ho Lee, Pioneer Academy, NJ
9. Andre Valencia, Dwight-Englewood School, NJ
10. Alan Marhic, Riverwood International Charter School, GA
11. William Liao, Richard Montgomery High School, MD
12. Connor Windust, Briar Woods High School, VA
13. Teddy Fellrath, New Albany High School, OH
14. Evan Koay, d’Overbroeck’s Oxford, United Kingdom (playing for Singapore)
15. Joel Ougadja Napor Tassa Guitcha, Presbyterian Boys’ Secondary School, Ghana
16. Samik Krishnan, Dwight Global School, NY (playing for Arizona)
17. Alexander Rhodes, Triangle Math and Science Academy, NC
18. Matthias Patyi, Bishop Grimes Junior & Senior High School, NY
19. Thomas Glotfelty, Robinson Secondary School, VA
20. Mohammad Faris Taj, SICAS, Pakistan
21. Ali Hashim, Wayzata High School, MN
22. Ashley Dong, Great Neck North High School, NY
23. Jake Heilemann, Khan World School, AZ
24. Gavin Wang, Weddington High School, NC
25. Antonia Figueroa, Tallgrass Sudbury School, IL
26. Ryan Minton, Langley High School, VA
27. Ka Hin Justin Lui, Abingdon School, United Kingdom (playing for Hong Kong)
28. Carter Lewis, Dawson School, CO
29. Daniel Oliveira, College Alpin Beau Soleil, Switzerland (playing for Colombia or Portugal)
30. Vaibhav Hariram, Green Level High School, NC
31. Bradley Jasper, Mt. Ararat High School, ME
32. Abby Miri, Homeschool, TX
33. Roman Gagliardi, Darien High School, CT
34. Tejomay Rao, Round Rock High School, TX
35. Ayden Eusanio, Brentsville District High School, VA
36. David Galun, Zemun Gymnasium, Belgrade, Serbia
37. Kaiyao Zheng, The King’s Academy, CA (playing for China)
38. Jackson Faber, Marin Academy, CA
39. Eeshan Gudapati, Adlai Stevenson High School, IL
40. Raghav Sampath, Millburn High School, NJ
41. Jason Deng, Argyle Secondary School, Canada
42. Nikhil Cherukupally, Dublin Jerome High School, OH (playing for India)
43. Kai Schaefer, Greenwood Laboratory School, MO
44. Adam Smulovics, Great Neck North High School, NY
45. Rishi Gyambavantha, Peak To Peak Charter School, CO
46. Zixi Yang, Shanghai High School International Division, China
47. Krzysztof Wesolowski, St. Peter’s School, Spain (playing for Poland)
48. Nicholas Freitas, Cincinnati Country Day School, OH
49. Nathan Kang, West Windsor-Plainsboro High School North, NJ
50. Jacob Aronow, Ransom Everglades School, FL
51. Shouryan Dharm Sirsi, Homeschool, NY
52. Logan Ye, Great Neck North High School, NY
53. Nilanjan Narayan, Fremont High School, CA
54. Rohan Venugopal, Bridgewater-Raritan High School, NJ
55. Seth Kim, Buckingham Browne & Nichols, MA
56. Jim Collins-Peynaud, Skyline High School, UT (playing for France)
57. Sohum Patil, Wayzata High School, MN
58. Ishan Patnaik, Proof School, CA
59. Oscar Tolle, Jesuit College Prep, TX
60. Pranav Etta, South Brunswick High School, NJ
61. Aviraj Soin, Yellow Springs High School, OH
62. Didi Liu, Oaks Christian School, CA (playing for California or China)
63. Joshua Lu, St. Stephen’s Episcopal School, TX
64. Alfonso Joaquin G. Bagadiong, La Salle Greenhills, Philippines
65. Huangrui Cao, Cypress Bay High School, FL (playing for China)
66. Han Juby Xie, Chinese International School, Hong Kong
67. Tara Arun, Basis Independent Fremont, CA
68. Ishaan Busireddy, River Hill High School, MD
69. Zyan Matlock, King College Prep, IL
70. Henry Harris, Math and Science Center at Clover Hill High School, VA
71. Sudhanva Belur, Archbishop Mitty High School, CA
72. Ziyang Wang, Shanghai Soong Ching Ling School, China (playing for Hong Kong)
73. Tayne Han, Thomas Jefferson High School for Science and Technology, VA
74. Joseph Kim, Phillips Exeter Academy, NH
75. William Zhang, Bellevue High School, WA
76. Rishabh Gyambavantha, Peak to Peak High School, CO
77. Yussif Wunizooya Kamaldeen, Tamale Senior High School, Ghana
78. Pearl Enie Tanye,Tamale Senior High School, Ghana
79. Mardia Yahaya, Tamale Senior High School, Ghana
80. Parker Meyer, Panorama Secondary School, IA
81. Gideon Amoah Addo, Tamale Senior High School, Ghana
82. William Kroll, Jordan High School, TX
83. Amare Archie, Kalles Junior High School, WA
84. Brett Li, Los Altos High School, CA
85. Ishaan Gaikwad, Irvine High School, CA

Middle School Division (Grades 7 and 8 in 2023-24 academic year or equivalent birthdates)
1. Austin Roux, Avon Grove Charter School, PA
2. Jack Pham, Luther Jackson Middle School, VA
3. Ayan Khasgiwala, Thomas Russell Middle School, CA
4. Brayden Malek, Berkley Middle School, MA
5. DeWitt Silber, Primoris Academy, NJ
6. Dominic Joseph Sporina-Logan, Elgin Academy, IL
7. Zander Ng, William Hopkins Middle School, CA
8. Satvik Jain, Burleigh Manor Middle School, MD
9. Advait Duvvuru, William Hopkins Middle School, CA
10. Huzair Khan, College Les Hauts Grillets, France
11. Kevin Zhang, Daniel Wright Junior High School, IL
12. Pakawat Poldetch, Ruamrudee International School, Thailand
13. Dylan Wood Jalal, Challenge School, CO
14. Carter Scheufele, Herbert Saunders Middle School, VA
15. Tejus Karadi, Rancho Milpitas Middle School, CA
16. Jaz Puri, Ransom Everglades School, FL
17. Evan Powe, Ransom Everglades School, FL
18. Siddhu Nagarajan, Hillsborough Middle School, NJ
19. Sarang Shah Chong, Thomas Grover Middle School, NJ
20. Kadin Salman, Brent Trottier Middle School, MA
21. Andres Lago, St. Francis Xavier Catholic School, FL
22. Spencer Dosik, Cavallini Middle School, NJ
23. Naman Belakavadi, Bridgewater-Raritan Middle School, NJ
24. Matthew Ruggiero, Ross Lurgio Middle School, NH
25. Graeme Zelond, University Liggett School, MI
26. Sai Pranav Venkatesan, Valley Forge Middle School, PA
27. Greyson Siavelis, Carleton Washburne School, IL
28. William Sprengelmeyer, The Rhoades School, CA
29. Oliver Morandi, Yavneh Day School, CA
30. Camden Wade, The Key School, MD
31. Kai Jacobson, Pacetti Bay Middle School, FL (playing for Japan)
32. Aaron Mao, Fairmont Private School, CA
33. Colin Zayat, Holy Redeemer School, MD
34. Varun Aditya Majji, Lawler Middle School, TX
35. Zihan Lei, Dubai College, UAE
36. Neel Natarajan, East Middle School, MI
37. Revant Pandey, Randolph IB Middle School, NC
38. Nam Tran, Brown Summit Middle School, NC
39. James Addington, Canyon Middle School, TX
40. Jayden Spence, High Achievement Christian School, Puerto Rico
41. Noah Staats, Grapevine Faith Christian School, TX
42. Sayan Ghosh, R.J. Grey Junior High School, MA
43. Henry Chai, Shanghai Starriver Bilingual School, China
44. Redmond Margie, John Jay Middle School, NY
45. Jay Rengachary, Parkway Central Middle School, MO
46. Max Strayer, Campbell Middle School, GA
47. Vishaal Teklur, Stratford Preparatory Blackford, CA
48. Sawoong Kim, Rice Middle School, TX
49. Liam Chen, Odyssey School, CA
50. Mischa Gagliardi, Middlesex Middle School, CT
51. Manu Cherukumille, William Hopkins Middle School, CA
52. Bhavya Tatini, Maclay School, FL
53. Jind Kaur, University School of Milwaukee, WI
54. Chandler Bird, Homeschool, FL
55. Kashyap Bhat, Tessellations School, CA
56. Liam Finnegan, Polson Middle School, CT
57. Byron Purdy, Robinson Secondary School, VA
58. Max Wang, St. Georges School, Canada
59. Tanish Premnath, Bergman Academy, IA
60. Shane Rossler, Lausanne Collegiate School, TN
61. Arthur O’Connor, Trinity Preparatory School, FL
62. Adriana Bezrukov, Corona Del Mar Middle School, CA
63. Brayden Lyons, Madeira Beach Fundamental School, FL
64. Eliot Schnieders, Friends School of Minnesota, MN
65. Govind Nair, Aptakisic Junior High School, IL
66. Mason Gruessing, DeMotte Christian School, IN
67. Easton Paul, Aspen Creek Middle School, NE
68. Liu Zaiyu, Shanghai Luwan Middle School, China
69. John Castle, Pine Crest School, FL
70. Robert Dudley, School of Saint Elizabeth, NJ
71. Vedant Arrola, Kingsview Middle School, MD
72. Moukthika Veturi, Challenger School, Strawberry Park, CA
73. Daniel Kim, Norman S. Edelcup Sunny Isles Beach K-8, FL (playing for Kazakhstan)
74. Akkaash Naidu, Trinity Preparatory School, FL
75. Jayson Princiotto, Briarcliff Middle School, NJ
76. Arjun Bohra, Monroe Township Middle School, NJ
77. Aditya Amrish Thakkar, Neev Academy, India
78. Uzair Farooq, H.B. Thompson Middle School, NY (playing for Pakistan)
79. Yanlin Huang, BASIS Independent Silicon Valley, CA
80. Zain Elghandour, Lydian Academy, CA
81. Siddhanth Kumar, Bedford Middle School, CT
82. Henry Jankowski, Moorestown Upper Elementary School, NJ
83. Amare Archie, Kalles Junior High School, WA
84. Joseph Lawlor, Wisconsin Hills Middle School, WI
85. Edwin Moon, The Hudson School, NJ
86. Jackson Martin, Epiphany Cathedral Catholic School, FL
87. Quentin Clevenger, Don Tyson School of Innovation, AR
88. Anwil Bondalapati, Pinnacle Academy, VA
89. Dhruv Koikara, Maywood Middle School, WA
90. Jasper Liker, Qualia: The School for Deeper Learning, CA

Intermediate Division (Grades 5 and 6 in 2023-24 academic year or equivalent birthdates)
1. Rian Kumar, Haw Creek Elementary School, GA
2. Terence Heng, Challenger School – Middlefield, CA
3. Cooper Jakubcin, Galileo School, FL
4. Jairus Peyyala, Woodland School, NJ
5. Kieran Mendon, United Nations International School, NY
6. Ryca Finan, Homeschool, WA
7. Avahan Gautam, Dewitt Perry Middle School, TX
8. David May, Long Island School For The Gifted, NY
9. Sayed Shreve-Price, Maple Point Middle School, PA
10. Rayan Chatterjee, Cottonwood Creek K-8 School, CA
11. Ekam Singh, Eversole Run Middle School, OH
12. Miller Angevine, Woodward Academy, GA
13. Spencer Chadderdon, Saranac Elementary School, MI
14. Aarav Shah, Parker Middle School, MA
15. Matthew Daniel, Great Valley Academy, CA
16. Tapan Garimella, Southbank International School, United Kingdom
17. Navya Saini, Lawson Middle School, CA
18. Lucas Grosso, Chesterfield Elementary School, NJ
19. Jose Luis Perez Pinto, Loker Elementary School, MA
20. Angelina Lui, Headington School, United Kingdom (playing for Hong Kong)
21. Morgan Tié, Middlesex Middle School, CT
22. Hiroki Tanaka, Santiago Hills Elementary School, CA
23. Tan Sirithanachai, King’s College International School Bangkok, Thailand
24. Harrison Parent, Rupert A. Nock Middle School, MA
25. Pranay Rajesh Kanna, Desana Middle School, GA
26. Lucas Posse, Valley Ridge Academy, FL
27. Mohammad Albanai, United Nations International School, NY (playing for Kuwait)
28. Rares Dumitriu Vidis, Liceul Teoretic Internațional de Informatică, Romania
29. Aryan Ambwani, Lake Highland Preparatory School, FL
30. Ben Bowman, Rehoboth Elementary School, DE
31. Colin Anderson, Knightstown Elementary School, IN
32. Ian Zhao, Rye Country Day School, NY
33. Armaan Gulati, Samantha Smith Elementary School, WA
34. Anthony Liu, TVT Community Day School, CA
35. Bolin Zhang, Spring Branch Academic Institute, TX
36. Ezra Dick, Oakton Elementary School, IL
37. Erik Hohmann, Bonny Eagle Middle School, ME
38. Ishaan Dinesh, Basis Independent Silicon Valley, CA
39. Jiyan Singh, University School of Milwaukee, WI
40. Samayagya Singh, Neev Academy, India
41. Gor Muradyan, Westfield Middle School, IL
42. Jayden Chua Ren Jie, Anglo-Chinese School, Singapore
43. Han Lu, Valley Christian Elementary School, CA
44. James Meng, Roosevelt Elementary School, OK
45. Ameya Dhaval Shah, Diefenbaker Elementary School, Canada
46. Pravith Sunkara, Elizabeth Haddon Elementary School, NJ
47. Vihaan Gogte, Seven Bridges Middle School, NY
48. Harvey Marsh, Booth Hill Elementary School, CT
49. Sita Agastya, Robert E. Bell Middle School, NY
50. Eryk Brenneke, Landstuhl Elementary School, Germany (playing for Wisconsin)
51. Mario Liu, Upper Canada College, Canada
52. Muzhe Xia, City of London School, United Kingdom
53. Akshay Vemuri, Argonaut Elementary School, CA
54. Mason Tate, Battle Ground Academy, TN
55. Leah Delbridge, Eichold Mertz Magnet School, AL
56. Aiden Santamaria, St. Patrick’s Private Episcopal Day School, DC
57. Maulik Narsale, Brown Summit Middle School, NC
58. Faustino Machargo, Falcon Cove Middle School, FL
59. Adheesh Rajapaksa, Canyon View Elementary School, CA
60. Kimani Burgess, Olentangy Berkshire Middle School, OH
61. Kahaan Patel, Brambleton Middle School, VA
62. Bennett Reitman, Holy Family Parish School, WI
63. Advik Kulkarni, John Sinnott Elementary School, CA
64. Zhijie Cui, BASIS International School Hangzhou, China
65. Sridhar Raamakrishnan, Redmond Middle School, WA
66. Armaan Alei, Garden Gate Elementary School, CA
67. Eric Zhu, Maclachlan College, Canada
68. Nathan Yu, Somerville Elementary School, NJ
69. Cameron Fica, Homeschool, TN
70. Alexander Duc, BASIS Independent McLean, VA
71. Emmanuel Chen, Dulwich Singapore, Singapore (playing for Hong Kong)
72. Isaac Pendergrass III, St. Francis Catholic School, OR
73. Patrick Zhao, Carrillo Elementary School, CA
74. Jonathan Richter, Haverford School for Boys, PA
75. Vaibhav Menedal, Hershey Elementary School, PA

Elementary School Division (Grades 2, 3, and 4 in 2023-24 academic year or equivalent birthdates)
1. Noah Shivji, Far Brook School, NJ
2. Michael Pantoni, Dingman Delaware Elementary School, PA
3. Keaton Finan, Homeschool, WA
4. Tara Karadi, John Sinnott Elementary School, CA
5. Yakshit Bagad, Reeves Elementary School, TX (playing for India)
6. Madhavan Giridharan, Maria Hastings Elementary School, MA
7. Ishaan Unni, Daves Creek Elementary School, GA
8. Theodore Reynolds, Washington Yu Ying Public Charter School, DC
9. Tyler O’Connell, Rockport Elementary School, MA
10. Joy Sharma, Alum Creek Elementary School, OH
11. Aadyant Duvvuru, Joshua Chadbourne Elementary School, CA
12. Aarron Li, Brooklyn School of Inquiry, NY
13. Arnold Pascal Ghunney, Rising Sun Montessori School, Ghana
14. Dhilan Suri, North Shore Country Day School, IL
15. Qingjing Wang, Santiago Hills Elementary School, CA (playing for China)
16. Rayyan Hashmi, T.H. Rogers School, TX
17. Vidur Amel Iyangar, Glenoaks Elementary School, CA
18. Kirthan Parvathaneni, Simonds Elementary School, CA
19. Osman Uran, Martin Elementary School, IL
20. Milana Dayalu, Uwchlan Hills Elementary School, PA
21. Marc Tan, TVT Community Day School, CA
22. Risha Ranjith, Collins Elementary School, NJ
23. Nathan Chi Lok Cheung, St. Paul’s Coeducational College Primary School, Hong Kong
24. Ben Martone, South Meadows Elementary School, MI
25. Finnegan Casey, Newtown Friends School, PA
26. Steven Collins, Betty Wheeler Classical Junior Academy, MO
27. Jaiveer Chopra, Spring Street School, MA
28. Ria Chatterjee, Cottonwood Creek K-8 School, CA
29. Aaron Lin, Challenger School, Harwood, CA
30. Amireza Jahromi, Andrews Academy, MO
31. Jonathan Yodfat, Primoris Academy, NJ
32. Miles Bair, Kiva Elementary School, AZ
33. Parker Rojas, Orangewood Christian School, FL

______________________________________________________________________________________________

Past IGC Participant Lists

Please click here for the official student participant list from the 2023 International Geography Championships in Burlington, Vermont, USA and Montreal, Canada (134 students)